Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 1 - Т. М. Бондар 2019
Урок 3. Додаємо і віднімаємо числа на основі нумерації. Робота з таблицею «Сотня»
Розділ 1. Узагальнюємо і впорядковуємо знання і вміння за 1 клас
Мета: узагальнити й систематизувати знання нумерації чисел першої сотні; повторити випадки додавання й віднімання, що ґрунтуються на нумерації чисел; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики; виховувати працелюбність.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал, конструктор LEGO.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення: урок-казка.
Освітні галузі: математична, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
2. Перевірка домашнього завдання (с. 5, № 5)
— Поясніть, як порівнювали числа.
3. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні у нас незвичайний урок! До нас у гості поспішає казка. Але ця казка не звична, а математична. З ким саме ми поринемо в урок-казку, ви скажете, відгадавши загадку.
• Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка —
Десь губити черевички. (Попелюшка.)
4. Розвиток обчислювальних навичок. Усні обчислення
— Допоможіть Попелюшці помити посуд.

5. Каліграфічна хвилинка. Написання цифри 3
— Попелюшка перемила весь посуд, тепер допоможемо їй посадити 3 троянди. Напишімо в зошиті цифру 3. Але спершу пригадайте, як правильно пишеться ця цифра.
— Цифра 3 складається з верхнього і нижнього малих овалів. Починаємо писати цифру трохи вище за центр клітинки (приблизно у тій самій частині клітинки, що і цифру 2). Початок написання першого елемента цифри 3 дуже схожий на перший елемент цифри 2. Верхній півовал доводимо майже до центра і, не відриваючи руки від паперу, пишемо нижній півовал. Нижній півовал трохи більший за верхній.

6. Магічне перетворення цифри 3. Малюємо мишку

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Актуалізація знання послідовності чисел першої сотні та прийому додавання й віднімання числа 1 (с. 6, № 2)
— Допоможімо Попелюшці з таблицею чисел «Сотня» (форзац підручника). Назвіть числа 3-го десятка, 8-го десятка. Назвіть числа, що містять 5 десятків. Назвіть числа, які містять 5 одиниць. Як одержати наступне число? (Додати 1.) На скільки кожне попереднє число менше, ніж наступне? (На 1.) Як отримати попереднє число? (Відняти 1.)
2. Узагальнення і систематизація прийомів додавання й віднімання на підставі нумерації чисел
1) Дослідження (с. 6, № 3).
— Мачуха дала завдання Попелюшці розподілити приклади на декілька груп за способом обчислення.
— Як слід міркувати під час обчислень? Поясніть Попелюшці.
2) Розв'язування прикладів.
— Якось король улаштував бал і запросив на нього всіх знатних людей королівства. На бал зібралися мачуха зі своїми доньками. Попелюшка всю ніч шила їм сукні. Та раптом... Краплинки-нами-стинки, якими дівчинка прикрашала сукні, покотилися і загубилися. Допоможіть, малята, їх зібрати та на ниточку тоненьку нанизати. Розв'яжіть приклади та поясніть, як ви додавали і віднімали.

3. Розвиток уваги. Вправа «Знайди помилку» (на основі підручника, с. 6, № 4)
— Нарешті настав довгоочікуваний день. Мачуха сказала Попелюшці, що вона зможе поїхати на бал, якщо перебере рис і квасолю. Але, щоб це зробити правильно, слід виправити помилки.

Фізкультхвилинка
Рухи під пісню «Добрий жук» з кінофільму про Попелюшку (https://youtu.be/gaIgS-YyrMI)
4. Опрацювання геометричного матеріалу
— Попелюшка виконала всі завдання, сіла і заплакала. Раптом з'явилася фея — її хрещена мати. Вона перетворила гарбуз на чудову карету. Ось яку!
— З яких геометричних фігур складено карету?

— Фея перетворила мишей на коней, щура — на кучера, шістьох ящірок — на лакеїв, а стару сукню Попелюшки — на нову, розкішну, розшиту сріблом і золотом.
— З яких геометричних фігур складаються миші та коні? Назвіть їх.

— Скільки потрібно мишей, щоб запрягти в карету 3 пари коней? Скільки потрібно ящірок, аби лакеїв стало 6?
5. Удосконалення вмінь порівнювати. Робота з картками та конструктором LEGO
1) Порівняння.
— Порівняйте. Поставте необхідний знак.

2) Порівняння. Робота з конструктором LEGO.
— Удосконалимо наші знання та виконаємо № 5 на с. 6 за допомогою конструктора LEGO.
Шифр
|
Більше > |
Дорівнює = |
Менше < |
|
червоний |
оранжевий |
жовтий |
6. Формування вмінь працювати з годинником
— Тільки-но дівчинка сіла в карету, аж тут фея промовила, що рівно опівночі усі чари зникнуть. Яким числом позначається опівночі? (12.) Попелюшка прибула на бал о 9 годині вечора. Скільки часу у неї залишиться пробути на балу?
7. Розвиток логічного мислення
— Поки Попелюшка їхала, вона складала двоцифрові числа за допомогою поданих цифр. Запиши їх у зошит.

8. Графічний диктант
— Усі гості були в захваті від прекрасної незнайомки. Раптом Попелюшка почула бій курантів. Вона вибігла на вулицю, гублячи черевичок. Щоб швидше принц зміг її знайти, намалюймо один черевичок, а другий накреслимо у дзеркальному відображенні.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 6, № 5)
2. Підсумок уроку. Рефлексія
— Що ж, любі дітки, наша подорож наблизилася до завершення. Згадаймо, що саме ми робили на уроці, що найбільше сподобалося, запам'яталося, чого навчилися.
— Які риси характеру допомогли Попелюшці виконати всі завдання? (Наполегливість, працелюбність.)
Метод «Мікрофон»
· Сьогодні я дізнався(лася)...
· Я виконував(ла) завдання...
· Я відчув(ла), що...
· Тепер я зможу...
· Було цікаво...
· Було складно...
· Мені захотілося...
— Сьогодні ви дуже багато і гарно попрацювали. Наша гостя вирішила подарувати вам на згадку про себе кришталеві черевички.
(Кожен учень отримує малюнок із зображенням кришталевого черевичка.)