Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 1 - Т. М. Бондар 2019

Урок 2. Порівнюємо числа. Способи порівняння за місцем у натуральному ряді, порозрядне порівняння
Розділ 1. Узагальнюємо і впорядковуємо знання і вміння за 1 клас

Мета: удосконалювати вміння порівнювати числа; уточнити способи порівняння чисел за місцем розташування у натуральному ряді; удосконалювати вміння порозрядно порівнювати числа; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики.

Обладнання: картки для групової роботи, ілюстративний та роздавальний матеріал.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: математична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Всі почули ви дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Зараз сядуть лиш дівчата,

А за ними і хлоп'ята.

2. Перевірка домашнього завдання

— Прочитайте усі можливі варіанти двоцифрових чисел, утворені з цифр 3, 6, 8. Дайте характеристику числам за алгоритмом (с. 4).

3. Математична розминка

— Скільки рукавичок є у хлопчика?

— Скільки пальців показує дівчинка?

— Яке число між числами 1 і 3?

— Який склад має цифра 2?

— До якої групи чисел належить число 2?

4. Розвиваємо увагу. Гра «Будь уважний!»

— Скільки вушок у зайців? (Два.)

— Скільки крил у горобців? (Два.)

— Скільки ніг у гусака? (Дві.)

— Скільки вух у борсука? (Два.)

— Скільки рук у Попелюшки? (Дві.)

— Скільки п'ятачків у Хрюшки? (Один.)

5. Каліграфічна хвилинка. Написання цифри 2

— Напишіть у зошиті цифру 2. Ведемо її зліва направо півовал, похила лінія вниз справа наліво до середини нижньої сторони клітинки, крива горизонтальна лінія праворуч.

6. Магічне перетворення цифри 2

Пливе лебідь у ставку,

Вигнув шию він тонку,

Хвостик вгору трошечки підняв,

Цифру два нам показав.

— Намалюйте з цифри 2 лебедя.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація знань. Вправа «Промінець» (на основі підручника, с. 5, № 2)

— Розгляньте промінці. Які числа є натуральними на першому промінчику? Як називаються числа на другому промінчику? На скільки кожне наступне число більше за попереднє? На скільки попереднє менше від наступного?

— Чим відрізняються числа 1 та 11? Що в записах спільного? (1 та 11 — обидва числа записані за допомогою цифри 1. Для запису першого числа використано одну цифру, для запису другого — дві. Перше число — одноцифрове, друге — двоцифрове. У першому числі цифра 1 означає одиниці; у другому — цифра на першому місці праворуч означає одиниці; на другому місці — десятки.) Спробуйте утворити схожі пари чисел. (2 і 22, 3 і 33 і т. ін.)

— Чим відрізняються числа 1 та 10, 1 та 100? (У першому числі 1 означає одиниці, в другому — десятки.)

2. Актуалізація знання послідовності чисел першої сотні й десяткового складу двоцифрових чисел (с. 5, № 3 та форзац підручника)

— Користуючись промінчиком, назвіть числа другого десятка.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

11

12

13

14

15

16

17

18

19

21

22

23

24

25

26

27

28

29

31

32

33

34

35

36

37

38

39

41

42

43

44

45

46

47

48

49

51

52

53

54

55

56

57

58

59

61

62

63

64

65

66

67

68

69

71

72

73

74

75

76

77

78

79

81

82

83

84

85

86

87

88

89

91

92

93

94

95

96

97

93

99

— Розгляньте таблицю «Сотня» на форзаці підручника. Назвіть числа 4-го десятка. (31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40.) Яким числом закінчується цей десяток? (40.) З якого числа він починається? (31.) На скільки кожне наступне число більше попереднього? (На 1.) На скільки попереднє менше? (На 1.) На скільки наступне число більше попереднього? (На 1.) На скільки попереднє число менше від наступного? (На 1.) Назвіть усі числа, що містять по 7 одиниць. (7, 17, 27, 37, 47, 57, 67, 77, 87, 97.) Чим вони відрізняються? (Десятками.) На скільки наступне число більше попереднього? (На 10.) На скільки попереднє число менше від наступного? (На 10.) Назвіть сусідів чисел: 86, 59, 21. (Сусіди числа 86: наступне число 87, попереднє 85.) Назвіть число, що передує числу 66. Назвіть наступне за числом 89 число. Назвіть числа, що більші за 37, але менші ніж 47. (Це числа 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46. Ці числа стоять у натуральному ряді праворуч від числа 37 — попереду числа 37, але ліворуч від числа 47 — позаду від числа 47.)

3. Закріплення вмінь працювати з двоцифровими числами у межах 100 (с. 5, № 4).

— Прочитайте числа: 44, 45, 54, 55. Скільки чисел записано? Скільки різних цифр використано для запису кожного числа? Визначте десятковий склад цих чисел.

Фізкультхвилинка

Буратіно потягнувся,

Раз нагнувся, два нагнувся.

Руки в сторони розвів,

Мабуть, ключик загубив.

А щоб ключик відшукати,

Треба нам навшпиньки стати.

4. Закріплення вмінь порівнювати числа

1) Повторення знань про рівності та нерівності.

— Саджаючи квіти, Попелюшка знайшла 3 яблука і 3 абрикоси. Чому запис 3 = 3 називають рівністю?

Якщо просто порівняймо

Два числа, одне з другим,

І побачимо, що вони

За значенням рівні, —

Ставимо, так заведено,

Між ними знак «дорівнює».

Цей знак, запам'ятай,

Виглядає як дві риски.

У нього така слава:

Зліва стільки, скільки справа.

— Також Попелюшка знайшла 5 слив і 3 груші. Чого більше знайшла Попелюшка? Прочитайте цей вираз. Головна умова: читаємо зліва направо.

Як нам бути, коли число

Більше нібито на зло?

Як же це показати,

Щоб кожен зміг запам'ятати?

Ось для цього, друзі,

«Більше» знак малюю я.

Він від більшого числа

Відлітає, як стріла.

— Попелюшка поклала у ліву кишеню 2 яблука, а в праву — 3 груші. Чи більше фруктів поклала Попелюшка у ліву кишеню? Прочитайте вираз.

— Знак «менше» гострячком спрямований на те число, що менше!

2) Порівняйте кількість точок і числа. Поставте відповідний знак.

3) Віршоване завдання на порівняння чисел.

• Сів один папуга на гілочку.

Зараз він заграє в сопілочку.

А праворуч — двоє на гілці.

В кожного з папуг — по сопілці.

Хто з музик гучніше заграє —

Зліва чи праворуч, хто знає? (2 > 1.)

• На подвір'ї Галя й Віра

Квіти поливали,

А Юрко та Петрик

Грались у м'яча.

Горобці на гілці

Думали-гадали,

Кого було більше —

Хлопців чи дівчат? (Порівну, 2 = 2.)

— Як ви дізналися, що хлопців і дівчат було порівну? (Галя й Віра — дві дівчинки, Юрко й Петрик — двоє хлопців, 2 = 2.)

4) Вправа «Промінець».

— На числовому промені обведіть у синій кружечок числа, менші за 6, та у червоний кружечок числа, більші за 6.

5) Порівняння чисел.

Пояснення вчителя

— Зараз ми пригадаємо, як порівнюють двоцифрові числа на прикладі двох чисел 18 і 81. Порівняння починають з розрядних десятків: у числі 18 один десяток; у числі 81 — вісім десятків. Отже, 1 < 8, тоді 18 < 81.

— Порівнюємо числа 12 і 19. Міркуємо так: число 12 стоїть у натуральному ряді попереду від числа 19, тому 12 менше за 19. Інший спосіб міркування: у числі 12 і 19 однакові десятки, тоді розглядаємо одиниці — число 2 менше за число 9 (2 < 9), отже, 12 < 19.

— Порівнюємо числа 7 і 18. Міркуємо так: у числі 18 є десятки, тому воно більше.

Робота за підручником (с. 5, № 5)

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Пояснення домашнього завдання (с. 5, № 5)

2. Підсумок уроку. Рефлексія

— Оберіть квітку, що відповідає вашій активності на уроці, вашій старанності та уважності.

На своїй ромашці домалюйте ротик.

· Посмішка — сподобався урок і я все зрозумів.

· Куточки ротика вниз — не сподобався урок, було дуже складно.

· Пряма лінія — не визначився, почувався невпевнено.