Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 1 - Т. М. Бондар 2019

Урок 1. Повторюємо нумерацію чисел першої сотні. Натуральні числа. Натуральний ряд чисел
Розділ 1. Узагальнюємо і впорядковуємо знання і вміння за 1 клас

Мета: узагальнити знання про нумерацію чисел першої сотні, натуральний ряд чисел; актуалізувати вміння замінювати двоцифрові числа сумою розрядних доданків; розвивати варіативне логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики.

Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал.

Тип уроку: комбінований урок.

Форма проведення: урок-подорож.

Освітні галузі: математична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Увага, друзі!

Ось пролунав дзвінок.

Сідайте всі зручніше —

Почнем скоріш урок!

2. Узагальнення знань про значення математики в житті людини

— Сьогодні ми вирушимо у подорож до країни Математики. Ви готові?

Математика — наука

Точна і серйозна,

І прожить без неї нам

Навіть дня не можна.

— Де ми застосовуємо знання з математики?

3. Каліграфічна хвилинка. Написання цифри 1

— Діти, вздовж дороги стоять стовпчики. Та ні, це...

Цифра рівна

І до стовпчика подібна.

Всі рахунки, всі таблички

Починають з... (одинички).

— Гарно й охайно у зошитах напишемо один рядок знайомої нам цифри. Вона складається з двох елементів: короткої та довгої похилих ліній. Перший елемент починаємо писати трохи вище за середину клітинки і ведемо коротку похилу лінію у верхній правий кут. Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію до середини нижньої сторони клітинки.

4. Гра «Намалюй їжачка з цифри 1»

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація навичок кількісної та порядкової лічби

— Зовсім непомітно ми підійшли до країни Математики. Далеко-далеко за морем стоїть старовинна стіна, в тій стіні є маленькі дверцята, а за ними — великі дива. Але ж біля воріт вартові. Як туди пройти? У країну можуть потрапити лише ті, хто правильно виконає обов'язкове вхідне завдання.

1) Формування вмінь відповідати на запитання «Скільки?», «Який за порядком?».

— Що необхідно зробити, аби відповісти на запитання «Скільки?»? (Полічити предмети, причому можна у будь-якому порядку.)

— Які тваринки стоять біля воріт? (Мишка, кіт, пес, курча, заєць, пташка.) Скільки всього тваринок? (6.)

— Що необхідно зробити, аби відповісти на запитання «Який за порядком?» (Полічити об'єкти, але має значення напрямок лічби.) Яка за порядком стоїть мишка? (Першою.) А курча? А пташка?

— Розгляньте малюнки. Скільки фруктів? (10.) Скільки дітей? (9.) Який фрукт десятий? Хто з дітей біжить дев'ятий?

— Перегляньте уривок з мультфільму «Трям! Раз — ромашка, два — ромашка» (https://youtu.be/MsRL-H9giMQ).

— «Раз — ромашка, два — ромашка...», — лічили Ведмедик та Їжачок. Мені здається, що вони лічать не зовсім правильно. Нумо покажемо, як правильно лічити ромашки.

— Перша, друга... Скільки всього ромашок?

(Учитель повторює подібні вправи, викликаючи окремих учнів. Він звертає увагу дітей на те, що кожен предмет при лічбі називають один раз; лічити можна в будь-якому порядку; щоразу останній із названих числівників дає відповідь на поставлене запитання, скільки предметів у певній множині.)

2) Практична робота за підручником (с. 4, № 1).

— Скільки вікон у класі? Скільки світильників? Скільки учнів у класі?

2. Закріплення понять «натуральне число», «натуральний ряд»

1) Повторення понять «натуральні числа», «натуральний ряд».

— Вартові пропускають нас до країни Математики. Зустрічає сама королева. Вона пропонує нам прогулянку по її палацу. І перше місце — це зала натуральних чисел.

— Запишіть числа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Це натуральні числа, що використовуються для лічби предметів або для зазначення порядкового номера певного предмета. Чи застосовують число 0 при лічбі предметів? (Число 0 указує, що предметів немає взагалі, тому не кажуть «нуль предметів», а кажуть, що предметів немає.) Отже, число 0 не є натуральним числом.

— Числа від 1 до 9 становлять натуральний ряд чисел. Кожне наступне число на одиницю більше за попереднє, а кожне попереднє число на одиницю менше, ніж наступне. Натуральний ряд чисел нескінченний: яке число ви не назвете, завжди можна назвати число на одиницю більше за нього.

2) Практична робота за підручником (с. 4, № 2).

— Прочитайте кожний ряд чисел. Які числа є зайвими? (0 та 11.)

3) Вправа «Віднови ряд».

— Відновіть натуральний ряд чисел.

1, 2, ..., ..., 5, 6, ..., ..., 9.

1, ..., ..., ..., 5, ..., 7, ..., ... .

..., 2, ..., 4, ..., ..., ..., 8, ... .

Фізкультхвилинка

Від зеленого причалу

Відштовхнувся теплохід.

Задній хід — передній хід

Ось завівсь мотор як слід.

Раптом хвиля підхопила

Вліво — вправо нахилила.

І поплив вперед по морю

Наш маленький теплохід.

3. Удосконалення знань про суму розрядних доданків

— Переходимо до вежі розрядних доданків.

1) Повторення понять «одноцифрове число», «двоцифрове число».

— Що означає одноцифрове число? (Записується однією цифрою.) А двоцифрове число? (Записується двома цифрами, складається з двох розрядів: десятки та одиниці.)

— Назвіть спочатку одноцифрові числа, потім двоцифрові числа.

— Назвіть найменше одноцифрове число (0). Назвіть найбільше одноцифрове число (9). Назвіть найменше двоцифрове число (10), найбільше (99).

— Полічіть від 95 до 100. Яке число наступне за найбільшим двоцифровим? (Найменше трициф-рове число — 100.)

2) Засвоєння поняття «розрядні доданки».

— Що позначають цифри ліворуч у запису двоцифрового числа? А праворуч?

— Десятки й одиниці — це розряди.

— Як утворилися двоцифрові числа? (За допомогою суми розрядних доданків.)

— Порівняйте записи чисел 1 та 11. Чим вони схожі? Чим відрізняються? (Одна й та сама цифра має різний зміст залежно від місця, на якому вона розташована: якщо цифра записана на першому місці справа наліво, то вона позначає одиниці; на другому — десятки.)

Діти записують одноцифрові та двоцифрові числа, підкреслюючи одиниці однією рискою, а десятки — двома.

— Прочитайте числа, записані в таблиці розрядів.

Десятки

Одиниці


Десятки

Одиниці

1

5


1

0


6


2

0

1

6


8

0

1

1



4

— Полічіть предмети та обведіть відповідне число. Напишіть, скільки в числі десятків і одиниць.

— Порівняйте ряди чисел. Чим вони відрізняються? (В першому ряду одиниці, а в другому — десятки.)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1 д.

2 д.

3 д.

4 д.

5 д.

6 д.

7 д.

8 д.

9 д.

— З якого числа починається і яким числом закінчується перший десяток? (Починається з числа 1 і закінчується числом 10.) Другий десяток? (Починається з 11, закінчується 20.) Третій десяток? (Починається з 21 та закінчується 30.)

4. Практична робота за підручником (с. 4, № 3)

— Наступна наша зупинка — тренажерна зала. Нам пропонують випробувати себе на біговій стежці. Швидко виконайте завдання.

5. Узагальнення поняття «двоцифрові числа»

1) Характеристика двоцифрових чисел (с. 4, № 4).

— Потрапляємо до балкону міркувань. Дайте характеристику числам 14 та 58 за алгоритмом.

2) Розвиток варіативності мислення. Утворення двоцифрових чисел (с. 4, № 5).

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

— Дуже прикро, але настав час повертатися.

1. Пояснення домашнього завдання

— Складіть з цифр 3, 6, 8 усі можливі варіанти двоцифрових чисел.

2. Підсумок уроку. Рефлексія

— Чого навчилися на уроці?

— Що вас найбільше зацікавило?

— Що спричинило утруднення?