Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 1 - Т. М. Бондар 2019
Урок 4. Узагальнюємо знання про арифметичні дії додавання та віднімання. Повторення назв компонентів додавання та віднімання
Розділ 1. Узагальнюємо і впорядковуємо знання і вміння за 1 клас
Мета: узагальнити й систематизувати знання про арифметичні дії додавання й віднімання; активізувати розуміння взаємозв'язку між додаванням і відніманням, правил знаходження невідомих компонентів; формувати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення: урок-казка.
Освітні галузі: математична, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько,
Посміхніться ви до мене,
Привітайтесь: «Добрий день!».
Всі сідайте тихо, діти.
Домовляймось — не шуміти,
Руку гарно підіймати,
Чітко, влад відповідати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Щоб не було нам мороки,
Всі готові до уроку?
2. Перевірка домашнього завдання (с. 6, № 5)
— Поясніть, як порівнювали числа.
3. Мотивація навчальної діяльності
Гра «Шифрувальник»
— Сьогодні наш урок незвичайний, а... Ви здогадаєтесь, коли розшифруєте слово.

|
6 |
8 |
3 |
7 |
10 |
0 |
9 |
2 |
|
3 |
К |
В |
К |
А |
Й |
О |
И |
— Знову нас чекає казка. Яка? Дізнаєтесь, коли відгадайте загадку.
• Старенька бабуся край лісу жила,
Гостинці до неї онучка несла.
Сміливе й хоробре було те дівчатко,
Веселе і миле бабусине внучатко.
— Правильно, діти, сьогодні до нас у гості завітала Червона Шапочка.
4. Орієнтування учнів у просторі
— Як починається казка? (Жили-були мама і донька...)
— Так. А де ж вони мешкали? (У будиночку.)
— Погляньте на малюнки. Знайдіть будиночок Червоної Шапочки. Він другий праворуч і п'ятий — ліворуч.

5. Робота з геометричними фігурами
— Ось будиночок Червоної Шапочки, побудований із геометричних фігур.
— Скільки у будинку трикутників?
— Чотирикутників?
— Чого більше? На скільки?

6. Логічне завдання з геометричними фігурами
— Які фігури ви ще знаєте?
— Як змінюються фігури?

7. Каліграфічна хвилинка. Написання цифри 4

— Спекла матуся пиріжків. Вона попросила Червону Шапочку, щоб та віднесла бабусі гостинець. Пішла дівчинка через ліс. Раптом почула якесь шарудіння. Відшукайте те, що ховається в лісі.
Цифру цю зовуть ЧОТИРИ.
Вас вона вітає щиро,
Мов козачка, жартівливо
Випинає лікоть вліво.
— Напишемо у своїх зошитах цифру 4. Вона складається з трьох паличок. Починаємо писати першу паличку трохи правіше за середину верхньої сторони клітинки і ведемо її до центра клітинки. Відірвавши ручку від паперу, пишемо третю паличку, що починається трохи вище за середину правої сторони клітинки, ведемо похилу лінію до середини нижньої сторони клітинки.

8. Магічне перетворення цифри 4
— Цифра 4 — чарівниця! Може перетворюватися на різних тваринок. Намалюйте у зошитах одну з них.

9. Математичний диктант
· Число 4 зменшити на суму чисел 2 і 2.
· Число 4 збільшити на 9.
· Від числа 11 відняти 4.
· Суму чисел 5 і 4 зменшити на 8.
· Число 12 зменшити на суму чисел 7 і 4.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Актуалізація знань про знаки додавання і віднімання
— Іде Червона Шапочка лісом, раптом бачить: знаки на дорозі лежать. (Учитель показує знак «плюс».)
— Підняла дівчинка один, а він каже:
Я — плюс! З'єднаю два числа,
Щоб разом сила їх зросла!
— Як називаються числа під час додавання? (Доданки.)
— Що обчислюємо, користуючись знаком «+»? (Суму.)
— Плюс запропонував Червоній Шапочці послухати віршик.
Смажить Лиска на сніданок
Щучки дві — один доданок;
Другий — четверо линів.
Годуватиме синів.
А Ведмідь сидить і дума:
«Скільки риби! Добра сума!»
— Яка ж була сума? (6 рибин.)
— Як ви обчислили? (2 + 4.) Чи зміниться сума, якщо до 4 + 2? Який закон використовували? (Переставний.)
— Підняла дівчинка другий знак. (Учитель показує знак «мінус».)
Я — мінус, віднімання знак.
Відняти щось — це я мастак!
— Послухайте віршик.
Плаче кицька в коридорі,
Бо велике в неї горе:
Дід їй три сосиски дав,
А злий пес одну відняв!
Плаче кицька: «Мяу!
Залишилось мало!».
— Скільки сосисок залишилося? (3 - 1.)
— Більше чи менше сосисок залишилося?
2. Складання та розв'язування прикладів на додавання чи віднімання. Вправа «Додай чи відніми»
— За малюнками запишіть приклади і розв'яжіть їх.

Фізкультхвилинка
Раз — всі встали,
Два — підняли руки вгору, похитали,
Три — прогнулись, на чотири —
Всім ласкаво усміхнулись.
П'ять — притупнули ногою.
Шість — тепер іще другою.
Сім — за спинку руки склали,
Нахилились — знову встали.
Вісім раз отак зроби,
На дев'ятий — рівний ти,
Ну, а десять — вже сідайте,
Підрахунки починайте!
3. Первинне закріплення вивченого матеріалу
Розв'язування виразів (с. 7, № 2)
— Йде далі Червона Шапочка, бачить: а на пеньочку сидить Зайчик та плаче. Лисичка його може з'їсти, якщо він не розшифрує схеми завдання 2. Допоможемо?
— Розгляньте перший малюнок. Яку дію на ньому проілюстровано? (Віднімання.) Що означає відняти? (Зробити менше, вилучити.) Обчисліть вираз.
— На другій схемі проілюстровано об'єднання чи віднімання? Про що можна запитати за схемою? Якою арифметичною дією відповімо на це запитання? Чому? Складіть вираз. Знайдіть його значення.
4. Удосконалення обчислювальних навичок
— Подякував Зайчик дівчинці. Але попросив ще допомогти лісу. Гусінь на дерево напала, листя зіпсувала. Полікуймо дерево, обчислімо вирази! Поясніть свої дії.

5. Взаємозв'язок дії додаванні та віднімання (с. 7, № 3)
— З виразів на додавання можна скласти два вирази на віднімання. Для цього від суми необхідно відняти один з доданків. З кожної рівності на додавання складіть дві рівності на віднімання.
6. Актуалізація правила обчислення невідомого компонента арифметичних дій додавання й віднімання
1) Бесіда.
— Весела і радісна йшла дівчинка до бабусі. Ще б пак! Стільки доброго зробила! І раптом — на стежці Вовк. Та ще й голодний. Це одразу видно. Червоній Шапочці слід швидко допомогти, бо Вовк може її з'їсти. Дайте відповіді на запитання.
— Як обчислити перший доданок? (Потрібно від суми відняти другий доданок.) Як обчислити другий доданок? (Від суми слід відняти перший доданок.) Як обчислити невідомий доданок? (Потрібно від суми відняти відомий доданок.) Доданок більший чи менший за значення суми у загальному випадку? (Менший.) Як називаються числа при відніманні? Яке число при відніманні найбільше? (Зменшуване.) Якою дією обчислюємо невідоме зменшуване? (Дією додавання.) Як обчислити невідоме зменшуване? (Щоб обчислити невідоме зменшуване, треба до різниці додати від'ємник.) Як обчислити невідомий від'ємник? (Щоб обчислити невідомий від'ємник, слід від зменшуваного відняти значення різниці.)
2) Практична робота.
— Вовк відпускати не хоче. Нумо виконаємо ще одне його завдання. Потрібно обчислити невідомий компонент.

3) Робота за таблицею.
|
Зменшуване |
30 |
10 |
18 |
9 |
90 |
12 |
|
Від'ємник |
||||||
|
Різниця |
10 |
3 |
10 |
4 |
20 |
2 |
4) Закріплення вмінь обчислювати невідомий компонент (с. 7, № 4).
— Які знання нам допоможуть розв'язати ці приклади? (Знання про взаємозв'язок додавання та віднімання.)
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 7, № 3)
2. Підсумок уроку. Рефлексія
— Червона Шапочка прийшла до бабусі, розповіла про свою подорож. Вона не забула розказати й про те, як ви їй допомагали, як ви добре вмієте розв'язувати приклади та задачі.
Метод «Мікрофон»
— Чи сподобалося вам подорожувати з Червоною Шапочкою?
— Що найбільше сподобалося на уроці?
— Що, на вашу думку, найбільше вдалося?