Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022

Навіщо нам ліси?

Мета: збагачувати знання учнів про ліс; розширити уявлення дітей про значення лісу в житті людини; вдосконалювати навички виконання арифметичних дій з іменованими числами, закріплювати вміння розвязувати задачі; розвивати навички роботи в парах, групах, пізнавальну активність учнів, уміння використовувати знання, які одержали раніше; виховувати у дітей любов до рідного краю і бережливе ставлення до лісів.

Очікувані результати навчання:

- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;

- вступає і підтримує діалог на теми, повязані з важливими життєвими ситуаціями;

- зіставляє почуте з власним досвідом;

- розрізняє травянисті рослини, кущі, дерева;

- досліджує умови розвитку рослин;

- описує властивості об’єктів дослідження;

- робить висновки із спостережень та досліджень разом з вчителем або самостійно;

- застосовує предметні моделі, малюнки, схеми, графіки, тексти для пояснення явищ і обєктів природи;

- знаходить значення числового виразу;

- виконує усно та письмово обчислення в межах мільйона в навчальних і життєвих ситуаціях;

- планує свою роботу у групі згідно зі спільним завданням та своєю роллю;

- працює у групі, розуміючи важливість досягнення спільного результату.

Обладнання: ілюстрації із зображенням лісу, предметні картки, картки для роботи в парах, групах, відео «Правила поведінки в лісі», «Дерево думок».

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку. Емоційне налаштування.

1. Емоційна вправа «Сонячний зайчик».

2. Вправа «Погода»

- Яка зараз пора року? (Весна)

- Який місяць? (Березень)

- Яке число? (10)

- Який день тижня? (середа)

- Яка погода? (температура, стан неба, опади).

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1. Загадка.

Навесні веселить, влітку холодить, восени годує, а взимку гріє? Що це? (Ліс)

2. Слово вчителя.

- 21 березня — людство відзначає Міжнародний день лісів. Тому сьогодні ми будемо говорити про ліс, його значення в природі та житті людини.

3. Очікувані результати.

- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

III. Актуалізація опорних знань.

1. Складання асоціативного куща.

- Що ж таке ліс?

(На партах картинки з різними предметами навколишнього середовища, у кожного різні. Обрати ті предмети, які викликають асоціацію зі словом ліс, прикріпити на дошці.)

ЛІС

2. Вправа «Доповни речення»

- Якщо з космосу подивитися на нашу планету, можна побачити, що наша Земля ніби поділена на два величезних океани: океан води та океан зелені.

Згадайте, що ви знаєте про ліс, доповніть і продовжіть речення.

Завдання:

· Ліси бувають трьох видів:…, … і ….

· Ліси, в яких ростуть виключно дерева дуб, бук, ясен, тополя, клен, липа, називають ….

· У хвойних лісах поширені такі породи дерев, як …, …, ….

· У лісах мешкають ….

· Ліс нам дає …

· Ліс очищає повітря від …газу і виділяє …

IV. Повторення та аналіз основних фактів, подій, явищ.

1. Розповідь вчителя.

- З давніх-давен природа була основою життя людини. У ній людина знаходила все необхідне для життя: їжу, одяг, житло. Ліс — невичерпне багатство нашої країни. Він був другом людини, захищав її у лиху годину, дарував свої запаси. Немає на землі людини, чиє життя не було б повязане з життям лісу. З деревини виготовляють меблі, папір, розчинники фарб, спеціальні масла, ліки, вітаміни. Ліс дарує нам ягоди, гриби, лікарські рослини. Це джерело кисню, захисник грунтів та річок.

2. Гра «Чи знаєте ви?»

- Перед вами картки з певною інформацією. Прочитайте текст, позначте відповідними знаками подані факти.

+ Це я вже знаю

- Нова для мене інформація

! Цікаво і несподівано

? Хочу дізнатися більше


Ліси існували на нашій планеті навіть тоді, коли ще не було людей.


Ліси — «легені» нашої планети, а також цінний ресурс, що приносить гроші.


Ліс може відновлюватися без втручання людини.


Гектар лісу виділяє 3—4 тонни кисню і поглинає 4-5 тонн вуглекислого газу. Здатний відфільтровувати 50-70 тонн пилу

3. Проблемне питання.

- Чому ліси називають «легенями планети»? (відповіді дітей)

Органами дихання рослини є листочки, через які вони поглинають вуглекислий газ і кисень, а виділяють у повітря кисень, необхідний живим істотам. (пов’язати з цікавими фактами)

4. Руханка.

V. Творче перенесення знань та навичок учнів у нові ситуації.

1. Робота в парах.

Об’єднатися в пари з сусідом по парті.

Завдання на картках. (учні пояснюють розв’язання задач)

2. Бліц-турнір

1. Одне дерево середньої величини за 25 годин дає стільки кисню, скільки необхідно для дихання трьох людей. Для скількох людей виділять кисень 4 дерева?













































































































































2. Одне дерево освіжає повітря, як 10 кондиціонерів. Скільки кондиціонерів замінять 18 висаджених дерев?













































































































































3. У лісі липа росте до 420 років, а в міських умовах — у 3 рази менше. Скільки років може прожити липа в місті?













































































































































- Як ви гадаєте, чому тривалість життя дерев у місті скорочується?

3. Робота в групах. Побудова діаграми «Життя дерев».

- Пригадайте, які умови необхідні для життя та розвитку рослин. (Для життя та розвитку рослин необхідні світло, тепло, вода, грунт.)

Завдання:

Відомо, що життя дуба становить 1500 років, липи — 800 років, сосни — 450 років, ялини — 350 років, берези — 150 років, верби — 100 років. Побудуйте діаграму тривалості життя цих дерев.

VI. Узагальнення і систематизація навчальних досягнень учнів.

1. Гра «Рослини лісу».

Наклеїти картки рослин у верхній ряд.

Завдання: дослідити рослини лісу, дані записати в таблицю.

Рослина, яку досліджують

Калина

Дуб

Конвалія

Дерево, кущ чи трав’яниста рослина?




Хвойна чи листяна?




Як її використовують люди?




2. Робота з медіа.

Перегляд відео «Правила поведінки в лісі»

https://www.youtube.com/watch?v=KcmOqU-2WqY

VII. Підбиття підсумків уроку, рефлексія.

- Ось і добіг кінця наш урок. Пропоную на «Дереві думок» відмітити свої враження, побажання та запитання стосовно теми.