Англійська мова розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
My favourite lesson
Мета:
- закріпити назви днів тижня, назви навчальних предметів (Math, Ukrainian, Reading, English, Sport, Art, Music), вчити складати розклад уроків, розповідати про улюблений урок;
- розвивати комунікативні вміння, навички читання, логічне мислення, вміння працювати в групах, пам'ять, увагу.
Обладнання: картки із звуками, картки з назвами днів тижня, шкільних предметів, аудіо програвач, диск, таблиця «Time-table».
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
І. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу.
1. Привітання.
(Вчитель вітається)
Good morning, children!
Ch: Good morning, good morning!
Good morning, to you
Good morning, good morning!
I’m glad to see you!
T: Red, yellow, green and blue
Hello friends how are you?
Ch: Red, yellow, green and blue
We are fine thank you!
2. Фонетична зарядка.
- Let’s read a poem:
The leaves are green
So I want to sing.
The tulips are red.
The birds come back.
It's spring.
And I want to sing!
(Діти читають хором, а потім декілька учнів самостійно)
3. Мовленнєва розминка.
T: What day is it today?
Ch: It is Monday
T: What season is it now?
Ch: It’s spring
II. Основна частина.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
Look at this video and say, what today’s lessons theme?
https://www.youtube.com/watch?v=AnZxeX_8mVk
«Favourite lesson»
- On todays lesson we’ll repeat days of the week, school subjects and learn how to say about your favourite lesson.
- Look at our tree of aims: We must

2. Повторення днів тижня та назв уроків.
Let’s sing a song «Days of the week»
https://www.youtube.com/watch?v=oXdKqUnnhWg
- What is your favourite day?
- What day is it today?
- What lessons have you got on Mondays?
(Today is Monday. We have got Maths, English, Reading, Art and Sport on Mondays.)
3. Закріплення структури My favourite lesson is… Гра «Мікрофон»
- What is your favourite lesson?
- My favourite lesson is …
4. Фізкультхвилинка.
If you are happy!
https://www.youtube.com/watch?v=F1fp_MoEewM
«Make time-table»
On your desks you have cards with subjects. You must make your own timetable.
- Make up your own timetable, using cards with lessons.

5. Робота в групах. «Ours time — table»
Кожна група складає на даних картках. Груп чотири. Представник від кожної групи презентує свій розклад. В результаті на дошці розміщується розклад уроків на весь тиждень, та проводиться конкурс на найкращий розклад.
Ok. And now say please it will easy or difficult with your timetable?
You have hearts and stick it to the board.
Easy Difficult
- Next task. On your desks your have sheet of papers. Draw please. What would you want do on your lessons.
III. Заключна частина.
1. Підведення підсумків уроку.
- What new have we learnt today? What did you liked best of all?
«Unfinished lesson»
I can:
- read days of the week
- read school subjects
- read the text about Vicky’s time-table
- make my time-table
I know:
- days of the week
- school subjects
- how to say about my favourite lesson
(Діти ставлять хрестик біля того пункту, якого вони досягли під час уроку)
|
I can |
I know |
|
- |
- days of the week |
|
- read school subjects |
- school subjects |
|
- read the text about Vicky’s time-table |
- how to say about my favourite lesson |
|
- make my time-table |
You were very active and work well. You have got marks…
2. Домашнє завдання.
Ex. 1 p. 55 - read and translate.
WB ex. 1 p. 36 — make the dialogue.
Використана література:
Підручник для 3 клас загальноосвітніх навчальних закладів. - Тернопіль: «Видавництво Астон», 2013. — 176 с. О. Карп’юк
Англійська мова: Робочий зошит для 3 класу загальноосвітніх навчальних закладів. - Тернопіль: Лібра Терра, 2014. — 80 с.
https://www.youtube.com/watch?v=oXdKqUnnhWg
https://www.youtube.com/watch?v=AnZxeX_8mVk
http://osvita.ua/school/lessons_summary/english/
http://klasnaocinka.com.ua/uk/article/rimivki-na-angliiskii-movi-dlya-fonetichnoyi-zarya.html
https://www.youtube.com/watch?v=F1fp_MoEewM