Образотворче мистецтво розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
У селянській хаті. Зображення кімнати у селянській хаті. Розміщення вікон, дверей, печі, меблів
Мета: виробити практичні навички зображення інтер’єру; розширити і поглибити знання дітей про особливості українського інтер’єру вдосконалювати композиційні компетентності; розвивати образно-просторове мислення та уяву, інтерес до знань та культурної спадщини українського народу; виховувати старанність.
Обладнання: макет порожньої кімнати, малюнки начиння сільської хати, картки для гри-анаграми, кросворд.
Візуальний ряд: картина М. Приймаченко «Сидить баба на печі, пряде кудель», тематичні ілюстрації оформлення кімнат у селянській хаті, відео, презентація, пісня «Хата, моя біла хата»
Техніка виконання: графічна, живописна або змішана (на вибір учня).
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу
1. Створення емоційної атмосфери.
Привітаємось любесенько,
Усміхнімося радесенько.
І все в нас буде гаразд,
Урок принесе користь для нас.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Розгадування ребуса
1. В нашій кухні кілька літ
Він воркоче, наче кіт,
І ховає справжню зиму
За надійними дверима. (холодильник)
2. Коло, риску, закарлючку
На папері пише ручка.
Все з’єдналось загадково —
І з’явилось перше слово.
Здогадались, яке саме?
Наймиліше в світі - ... (мама)
3. У кожного в домі така дивина:
Братів аж чотири, а шапка одна. (стіл)
4. Дім по вулиці повзе,
На роботу всіх везе,
Не на курячих ногах,
А в гумових чобітках. (автобус)
|
х |
о |
л |
о |
д |
и |
л |
ь |
н |
и |
к |
|
|
м |
а |
м |
а |
||||||||
|
с |
т |
і |
л |
||||||||
|
а |
в |
т |
о |
б |
у |
с |
|||||
- Яке ключове слово утворилося? Про що піде мова сьогодні на уроці? (про хату)
- До слова хата доберіть слова, близькі за значенням. (Будинок, оселя, житло)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми поговоримо про українську селянську хату і спробуємо її зобразити, якою вона була всередині. Оскільки наші сучасні будинки дуже відрізняються від давньої селянської хатини, а ми з вами повинні знати своє минуле, свої звичаї і традиції, то ж я пропоную вам зануритися у світ української хати та її внутрішнього убранства.
ІV. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу
1. Складання сенкану
- Складіть сенкан до слова хата:
Побілена, старенька
Стоїть, побудували, побілили.
В садочку стоїть побілена хатинка
2. Слухання запису пісні «Хата моя, біла хата»
- Діти, заплющіть очі і послухавши уривок з пісні спробуйте собі уявити цю біленьку хатинку.
(Звучить запис пісні «Хата моя, біла хата»)
- Така хатинка постала у вашій уяві?
(демонструю ілюстрацію)
3. Розповідь вчителя
Перед вами українська хата. В давнину на будівництво цієї оселі йшло багато часу, більше року. І була хата не цегляною, а дерев’яною чи глиняною. Спочатку треба було навозити з лісу дерева. Потім усі рідні, близькі, сусіди допомагали будувати житло . Найкращою порою для рубання вважалися три місяці.
- Які? Чому? (Грудень, січень, лютий, бо в цей час воно найтвердіше, найміцніше, а в літні місяці не рубали, оскільки в цей час по дереву кружляють соки, які роблять його крихким.)
- Чим вона покрита? (Соломою)
- Покрівлю хати із соломи чи очерету називали стріхою. Така хата взимку зберігала тепло, а влітку рятувала від спеки.
- Якого кольору глиняні хати? (Вони білі.)
- Біла хата. Це обов'язкова національна прикмета українців. В народі казали, що біла барва - це символ чистоти, морального здоров'я, душевної краси.
- Українська хата була поділена на три частини: сіни, світлицю, комору.
Сіни - невеличка вхідна кімната.
Світлиця - чиста, світла, парадна кімната в хаті.
Комора - приміщення призначене для зберігання продуктів, речей побутового чи господарського вжитку.
4. Відеоподорож
- Пропоную здійснити відео подорож до найбільшого музею під відкритим небом у Європі Національного музею у архітектури та будівництва Музею у Пирогове.
- Будьте уважними, зверніть особливу увагу на внутрішнє убранство хат, речі, які в них є.
5. Словникова робота
Інтер’єр — це внутрішнє оформлення кімнати: розміщення меблів, оформлення стін, вікон, розташування предметів побуту.
6. Робота в групах
а) Гра-анаграма «Хто швидше знайде зашифровані слова».
КРСОВІНТЕР’ЄРАНС
НАПІЧСУВПІЛОЖРТ
ЛАВАКОРМИСНИКВ
ВІКРАСКРИНЯБРНЗ
7. Розповідь учителя з показом за макетом.
Ще з давніх-давен люди прагнули прикрасити своє житло та речі побуту. В українській хаті можна побачити майстерно вирізьблені дерев’яні меблі: стіл, лавки, полиці для посуду. Інтер’єр збагачували виши-тими рушниками, іноді барвистими килимами, оздоблювали витинанками й мальовками. Адже хата для селянина була не лише помешканням, а завжди є і залишається найпершим і найсильнішим оберегом. Інтер’єр українського житла був типовим. За традицією піч розміщувалась у кутку біля дверей, «мисник» (шафа для посуду) — у протилежному кутку дверей. У найсвітлішому місці в хаті — попід вікнами чільної стіни проти печі — ставили широку лаву. Сидячи на лаві, шили та вишивали, а на свята садовили почесних гостей. Між піччю і причільною стіною — «піл» або ліжко. Коли в хаті були немов-лята, над ліжком підвішували колиску для дитини.
У кутку, при печі, біля дверей стояли «кочерги» біля мисника відро з водою. На покуті на полицях чи на стінах — ікони, прикрашені квітами і зіллям, прибрані вишиваними рушниками. До меблів також належала оздоблена скриня з майном дівчат і жінок, жердки над полом для розвішування одягу. Ткані рядна на ліжку, вишиті подушки доповнювали багатобарвність інтер’єру.
8. Перегляд презентації з видами інтер’єру.
V. Сприймання учнями творів мистецтва
1. Робота з підручником (с. 54-56)
Розгляньте інтер’єр української хати як його зобразила Марія Приймаченко. Репродукція картини називається «Сидить баба на печі, пряде куделицю». Тут зображено інтер’єр селянської хати з розкішною уквітчаною піччю, на якій сидить баба. Хата вся наповнена рослинами і тваринами. Летить ластівка, несучи до хати добробут. Мирно співіснують кіт і миші: одна з мишей навіть бавиться з котячим хвостом. Колір - це основний компонент композиції М. Приймаченко.
2. Фізкультхвилинка.
VI. Практична діяльність учнів
(Mалюю на дошці і пояснююю поступову побудову кімнати).
- Розмістіть вікна, двері, піч, меблі. Не забудьте «розписати» хату та «розвішати» рушники.
(B ході роботи надаю індивідуальну допомогу учням)
VIІ. Підсумок уроку. Рефлексія
1. Організація виставки робіт. Розгляд і аналіз робіт.
2. Вправа «Жива анкета».
- Продовжити одну з фраз:
✵ Я дізнався (дізналася)
✵ Я навчився (навчилась)…
✵ Мені вдалося…
3. Прибирання робочих місць.
Розпочинаю заняття з психогімнастики «Повертаюся додому»:
Йду у справах чи гуляти, та завжди потому (звичайно ходьба на місці).
Повертаюся до хати, повертаюся додому (ходьба з високим підніманням колін на місці).
Кличе мама — поспішаю, кваплюсь і біжу швиденько (легкий біг на місці).
Ось вже двері відкриваю, я удома, мила ненько! (уповільнюють біг простягають вперед руки).
Вихователь: Діти, всі ми любимо подорожувати, бувати в гостях, на природі. Та де б ми не були, ми завжди повертаємося куди? (додому до рідної домівки). Правильно, діти. Послухайте, будь ласка оповідання письменника Д. Чередниченка «Яка стежка найкраща». (зачитую)
Засперечалися діти, яка стежка найкраща.
— До крамнички, бо там є цукерки.
— Ні, до школи, бо там є діти.
— Ні, до річки, бо там можна скупатися.
— Ні, в садок, бо там є груші, яблука.
— Ні, в поле, бо там просторо …
Аж тут прийшла мама. Діти і питають, яка стежка найкраща?
— Додому, дітки. До рідної хати.
Коротка бесіда за змістом оповідання:
✵ Хто сперечався?
✵ Про що вони сперечалися?
✵ Які були у них думки щодо найкращої стежини?
✵ Що сказала мама? А як думаєте ви? Чому?
Виховател : Кажуть, що Батьківщина для кожного починається від рідного порогу, рідної оселі. Всі ми живемо у красивих кам’яних будинках. А хочете побачити ту оселю, в якій жили українці в минулому? Зараз ми за допомогою комп’ютера перенесемось у давні часи та розглянемо, які були раніше будинки.
Показ презентації «Хата моя, біла хата (в ході презентації коментую зображення на екрані).
Спочатку будували приземисті хатки, які називалися землянки. Викопували в землі широкі ями, вкривали їх зверху гіллям, очеретом (щоб не проникав дощ) та й селилися в ньому. Це була своєрідна схованка. Пізніше люди зрозуміли, що туди може набігти води, коли сильна злива у двері, тож придумали, що потрібно будувати на поверхні. Так з’явилися спочатку дерев’яні будинки, а потім уже люди утепляли їх глиною — обмазували, і такі оселі називалися хата — мазанка. Кожна господиня хотіла причепурити свою оселю, тож зовні мазали її крейдою. Хата було біла, гарна, невеличка, мальовнича.
А ще пізніше, уже ваші прабабусі та прадіди навчилися будувати хати з глини та соломи. Дах також вкривали соломою. Теслярі робили для хат дерев’яні вікна та двері. Обгороджували хати дерев’яним парканом — тином. Садили фруктовий сад, а на подвір`ї висаджували квіти
Дидактична гра «Пригадай історію хатини» — роздаю дітям картки з зображенням будівель, призначаю ведучого та пропоную відтворити історію виникнення хат.
В давнину говорили, що «Українська хата ніби дівчина у вінку». Українці дуже любили свої оселі. Послухайте, як поет І. Гнатюк розповідає у вірші про свою любов до хати:

Я люблю свою хату, і подвір`я, й садок,
Де і сонця багато, і в жару холодок.
Все для мене тут рідне: стіни білі, як сніг
І віконце привітне, і дубовий поріг.
І ряденця строкаті, й рушники на стіні,
Навіть дим в рідній хаті рідно пахне мені …
Пояснюю значення слова «строкаті», «ряденце»
Бесіда за змістом вірша:
1. Про що говориться у вірші? (про любов до хатини).
2. Які стіни у хатині? (білі, як сніг).
3. А яке віконце (привітне).
4. Чим прикрашені ікони в хаті? (рушниками).
5. А які ряденці в оселі? (строкаті).
(Звертаю увагу на відповідь дітей повними реченнями).
Давайте вивчимо цей чудовий вірш, використовуючи піктограми (мнемотехніка).
(Розповідаю вірш, потім всі разом вивчаємо, потім діти самостійно розповідають користуючись піктограмами) .
Фізкультхвилинка «Зведемо хатину»:
Щоби спорудити добру хату, треба глини замісити багато:
Ось так ніжками ми тупцювали —
(діти збираються в купу, тупочуть ногами.)
Глину для хатини замішали.
Станемо, малята, столярами
Та змайструємо в хаті двері — рами.
(присідають і стукають уявним молотком.)
Теплий дах потрібен хаті, діти.
Слід соломою її укрити.
(з’єднують кінчиками пальців підняті над головою руки.)
Вихователь: Український народ склав багато прислів’їв про хату. Послухайте їх уважно та поясніть значення кожного. Пропоную пограти в логічну гру «Поясни».
1. Добре тому, хто в своєму дому.
2. В гостях добре, а вдома — найкраще.
3. Рідну хату працьовиті руки держать.
Пограємо в дидактичну гру «Вибери правильну відповідь».
1. Українську хату вкривали шифером у минулому чи соломою?
2. Стіни хати зводили з цегли чи з глини?
3. Хата була зовні світла чи темна?
4. Обгороджували хату залізним чи дерев’яним парканом.
Дуже добре ви справилися із завданням, діти, Молодці! А хочете зазирнути до хатини минулого? Як ви думаєте ми відрізнявся інтер’єр тієї хати від нашої? (різні відповіді дітей.) Давайте всі разом завітаємо до нашого міні — музею і розглянемо інтер’єр української хатини — мазанки. (розповідь вихователя у музеї.)
Хатини минулого складалися із двох частин — маленькі сіни і більшої кімнати — світлиці. Підлога була глиняна, застелена ряденцями, які виготовляли вручну господині. Із меблів у хатині були дерев`яні ліжка, лави, стіл. Також стояла піч, у якій господині готували їжу. Посуд робили із дерева та глини. Стояв він на миснику. У кутку хати на стіні (на покуті) висіли ікони, прикрашені вишитими рушниками. Ось такий вигляд мала оселя наших предків. Діти, ви уважно слухали мою розповідь? Розкажіть мені.
✵ Яка підлога у хаті (глиняна.)
✵ Чим застеляли її?
✵ Що висіло на покуті у хаті (рушники.)
✵ Із чого зроблений посуд (із дерева та глини.)
✵ З якого матеріалу зроблено стіл? (з дерева).
Так, відповіли правильно. Пограємо в гру «Розв’яжи задачі».

✵ На стіл поставили 5 мисок і біля кожної поклали по одній ложці. Скільки всього предметів на столі?
У хаті вишиті рушники. 1 — на покуті; 2 — на миснику; 3 — у скрині.
✵ Скільки всього рушників у хаті?
✵ У хатині 3 вікна. 2 — у світлиці. Скільки вікон у сінях?
Діти, нам уже час повертатися у групу. Вам сподобалося у музеї? А хочете на хвилину стати поетами і скласти вірші про хату?
Мовна гра «Придумай риму»
В світі є осель багато, та найкраща — рідна (хата.)
Де б не був, в якому краї, за домівкою (скучаю.)
Я упевнений у тім, що люблю свій рідний (дім.)
Щоб був лад завжди в кімнаті, слід кімнату (прибирати.)
Молодці, ви справжні поети. Пригадайте, діти, ми з вами знайомилися із професією художника — дизайнера. Я пропоную вам уявити, що ви — художник — дизайнер. Вам треба придумати дизайн українського рушника. Як ви гадаєте,
яким він може бути (яскравим, мальовничим, красивим.)
Арт — терапевтична робота «Український рушник»

(Пояснюю дітям, що малюнок на обох кінцях рушника повинен бути симетричним; малювати ми будемо штампами із картоплі, мокаючи їх у фарби).
Підсумок заняття:
✵ Про що ви дізналися на занятті?
✵ Який вірш вивчили?
✵ Яка стежина в житті найкраща?
Виставка поробок рушників.
|
У селянській хаті. Уведення поняття «Інтер’єр». Розташування предметів у закритому просторі з урахуванням межі зламу (підлога - стіна). |
Малювання композиції «У селянській хаті». |
Акварель, кольорові олівці, фломастери |