Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Тваринництво
Розділ 4. Людина і природа
Мета: формувати поняття «тваринництво» та уявлення про його галузі, особливості розведення й утримування свійських тварин і їх значення в житті людей; формувати вміння розпізнавати галузі тваринництва та тварин, які вони вирощують; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати повагу до людей, що займаються тваринництвом, і бережне ставлення до результатів їхньої праці.
Обладнання: ілюстрації із зображенням культурних рослин і свійських тварин рідного краю.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Індивідуальне усне опитування.
— Які культурні рослини та з якою метою вирощують люди, які займаються рільництвом?
— Які культурні рослини та з якою метою вирощують люди, які займаються садівництвом?
— Які роботи виконують люди, щоб виростити врожай культурних рослин?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Яких тварин називають свійськими? (Відповіді учнів.)
— Назвіть відомих вам свійських тварин. З якою метою їх утримують?
Такі продукти харчування, як молоко, м’ясо, яйця та інші, люди отримують від свійських тварин, яких вони розводять і за якими доглядають. Свійські тварини — це корови, свині, кури, вівці, кози, коні тощо.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чим займається тваринництво, які існують галузі тваринництва та яке вони мають значенням для людей.
Тема сьогоднішнього уроку: «Тваринництво».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування поняття «тваринництво» та уявлення про його основні галузі.
Розведенням і утриманням свійських тварин займається така галузь сільського господарства, як тваринництво.
— Які умови потрібні свійським тваринам для існування? (Відповіді учнів.)
Для росту і розвитку тваринам потрібні тепло, світло, повітря, вода, житло та корми. Тваринництвом займаються всюди, де є можливість забезпечити тварин кормом. Тваринництво поділяють на декілька галузей, основними з яких є скотарство, свинарство, вівчарство, птахівництво, конярство, бджільництво.
— Відгадайте, про яку свійську тварину йдеться в загадці.
✵ Голодна мукає, сита жує,
усім дітям молоко дає. (Корова)
Розведенням і утриманням корів займається скотарство — головна галузь тваринництва в нашій країні.
— Яку продукцію отримують від цієї галузі?
Від скотарства отримують молоко, м’ясо, шкіру. Із молока виробляють сир, масло, сметану, кефір, йогурт. Молоко використовують для виробництва морозива, шоколаду, кондитерських виробів.
— Якого догляду потребують корови?
З весни до осені корів випасають на природних пасовищах, якими є луки, або на пасовищах, які засівають конюшиною, тимофіївкою та іншими кормовими травами. Взимку корів утримують на фермах і годують сіном та соломою із зернових рослин, силосом із кукурудзи та соняшника, кормовими буряками, зерном.
— Розгляньте на малюнку (с. 78 у підручнику) пасовище, на якому випасають корів.
— Відгадайте, про яку свійську тварину йдеться в наступній загадці.
✵ Хвіст крючком, а ніс п’ятачком. (Свиня)
Розведенням і утриманням свиней займається свинарство. Утримують свиней на свинофермах.
— Для чого розводять свиней?
Зі свиней люди отримують м’ясо, сало, шкіру. Свинарством займаються на всій території України, а найбільше там, де вирощують картоплю, буряк, зернові рослини, які використовують на корм свиням.
Свинарство — це вигідна галузь тваринництва, тому що свині при належній годівлі швидко ростуть, набираючи за добу до 600 грамів ваги.
— Відгадайте, про яких свійських тварин йдеться в загадках.
✵ Біла, як сніг, надута, як міх,
лопатами ходить, а рогом їсть. (Гуска)
✵ Плавала, купалася,
сухенькою зосталася. (Качка)
✵ По подвір’ю ходить птах
і співає по складах. (Півень)
Качка, гуска, півень — це свійські птахи. Розведенням та утриманням свійських птахів займається така галузь тваринництва, як птахівництво. Курей вирощують і утримують на великих механізованих підприємствах — птахофабриках. Тут усі роботи з годівлі, напування, прибирання і збирання яєць виконують спеціальні машини.
— Розгляньте на малюнку (с. 79 у підручнику), який вигляд має приміщення птахофабрики, де утримують курей.
— Для чого люди займаються птахівництвом? Чим їх годують?
Від свійських птахів люди отримують яйця, м’ясо, пір’я та пух. Основним кормом свійських птахів є зерно, тому птахівництвом займаються там, де вирощують зернові рослини.
— Відгадайте, про яку свійську тварину йдеться в наступній загадці.
✵ Квітучими садами я літаю,
солодкі дарунки збираю. (Бджола)
Розведенням і утриманням бджіл займається така галузь тваринництва, як бджільництво.
— Для чого люди розводять бджіл?
Від бджіл люди отримують мед, віск, прополіс, який використовують у медицині як лікарський засіб.
— Як утримують бджіл?
Для утримання бджіл люди будують спеціальні будиночки — вулики. Навесні, коли цвітуть рослини, вулики виносять на луки, поля, у сади, де бджоли збирають із квітів солодкий нектар. Частину нектару бджоли використовують у їжу, а частину переробляють на цінний продукт харчування з цілющими властивостями. Цілющим є мед, зібраний із лугових трав, гречки, липи, акації. Узимку вулики утеплюють і заносять до приміщення. Частину меду пасічники залишають бджолам на зиму для годівлі.
2. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про працю людей, зайнятих в галузі тваринництва, та її значення.
Розведення і утримання свійських тварин — це важка, але важлива і потрібна для людей праця.
— Люди яких професій займаються тваринництвом? Які роботи виконують, щоб отримати продукцію в цій галузі?
У тваринництві зайняті люди таких професій: ветеринар, зоотехнік, доярка, тракторист, доглядач тварин тощо. Щоб отримувати від свійських тварин багато продукції, за ними потрібно доглядати: вчасно годувати, напувати, доїти, стригти вовну, прибирати в приміщеннях, де їх утримують.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Виконання завдань у робочому зошиті (с. 41).
2. Завдання на застосування знань.
— Чому в народі кажуть: «Будеш трудиться — будеш кормиться»?
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал»
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 78-79. Дати відповіді на запитання після статті та виконати запропоноване завдання.