Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 1 - Т. М. Бондар 2019
Урок 52. Розв'язуємо задачі різними способами
Розділ 3. Розв'язуємо складені задачі
Мета: актуалізувати склад чисел у межах 20, вивчені випадки додавання; продовжувати формувати вміння розв'язувати задачі виразами двома способами; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, спостережливість, увагу; виховувати старанність, товариськість.
Обладнання: картки для парної та групової роботи, ілюстративний та роздавальний матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Лиш дзвінок на урок продзвенить,
Стане кожний серйозним в ту мить.
Бо роботи багато у нас,
І дружно працює наш клас.
2. Перевірка домашнього завдання (с. 54, № 1)
— Поясніть, як розв'язували приклади.
— Чим були схожі, а чим відрізнялися приклади кожного стовпчика?
— Яке правило демонструють ці приклади? (Правило віднімання суми від числа.)
3. Каліграфічна хвилинка. Написання двоцифрових чисел із числом 3 у розряді одиниць
13 23 33 43 53 63 73 83 93
4. Усні обчислення. Робота в парах
Учні отримують картки з прикладами. По черзі розв'язують їх.
|
5 + 6 = |
9 + 5 = |
2 + 9 = |
4 + 7 = |
7 + 4 = |
2 + 9 = |
|||
|
9 + 3 = |
2 + 9 = |
9 + 3 = |
3 + 8 = |
4 + 9 = |
7 + 5 = |
|||
|
8 + 4 = |
6 + 8 = |
5 + 9 = |
3 + 9 = |
3 + 8 = |
5 + 8 = |
|||
|
8 + 6 = |
9 + 3 = |
6 + 9 = |
5 + 9 = |
3 + 9 = |
6 + 7 = |
|||
|
6 + 9 = |
7 + 4 = |
8 + 6 = |
7 + 5 = |
2 + 9 = |
8 + 3 = |
|||
|
8 + 9 = |
6 + 9 = |
6 + 6 = |
8 + 5 = |
6 + 7 = |
6 + 5 = |
|||
|
7 + 6 = |
6 + 9 = |
4 + 7 = |
||||||
|
7 + 9 = |
7 + 8 = |
9 + 7 = |
||||||
|
8 + 5 = |
7 + 7 = |
5 + 8 = |
||||||
|
4 + 8 = |
5 + 8 = |
9 + 6 = |
||||||
|
3 + 9 = |
8 + 3 = |
8 + 4 = |
||||||
|
9 + 4 = |
2 + 9 = |
5 + 6 = |
||||||
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Формування вміння розв'язувати задачі. Формування вміння переходити до іншого способу розв'язування задачі (с. 55, № 1, 2)
• № 1.
— Перекажіть задачу. Назвіть умову. Повторіть запитання. Виділіть числові дані. Яке число є шуканим? Про що йдеться в задачі? Запишіть короткий запис задачі.
— Поясніть схематичний рисунок 1. Що означає цілий відрізок, позначений дужкою з числом 18? Що означає його частина, позначена дужкою з числом 10? Що означає інша його частина, позначена дужкою зі знаком запитання? Що означає цілий відрізок унизу? Що означає його частина, позначена дужкою з числом 6? Що означає інша його частина, позначена дужкою зі знаком запитання?
— Доберіть схему аналізу до схематичного рисунку. (Це схема «б».)
— Розбийте задачу на прості, сформулюйте кожну просту задачу та покажіть опорну схему до кожної з них. З яких простих задач складається ця задача? Складіть план розв'язування задачі. Про що дізнаємось першою дією? другою дією? Запишіть розв'язання задачі виразом.
Аналогічно пояснюємо схематичний рисунок 2 та схему аналізу, записуємо розв'язання задачі виразом. Порівнюємо два способи розв'язування задачі.
|
1-й спосіб розв’язання |
2-й спосіб розв’язання |
|
|
Хід міркувань |
Дії виконувалися поступово. |
Дізналися, скільки всього яєць витратили, а потім — скільки залишилося. |
|
Прості задачі у складі складеної |
Дві прості задачі на знаходження різниці. |
Прості задачі на знаходження суми (перша) та на знаходження різниці (друга). |
• № 2.
— Перекажіть задачу. Назвіть умову. Повторіть запитання. Виділіть числові дані. Яке число є шуканим? Про що йдеться в задачі?
— Запишіть короткий запис задачі. Поясніть за коротким записом числа задачі. Яке число є шуканим? Порівняйте задачу з попередньою. Що змінилося? Які зміни слід виконати у короткому записі? (Виконуємо зміни у короткому записі на дошці.) Як ця зміна вплине на розв'язання кожним способом?
— Прочитайте план розв'язування першим способом. Доберіть до нього відповідний вираз (2 + + (10 + 7)).
— Прочитайте план розв'язування другим способом. Доберіть до нього відповідний вираз ((2 + 10) + + 7). Прочитайте кожний вираз.
— Що можна сказати про значення цих виразів без обчислення? Чи мають вони рівні значення? (Значення цих виразів рівні.) Отже, між цими виразами можна поставити знак рівності. Як до суми додати число? (Щоб додати число до суми, достатньо до першого доданка додати суму другого доданка й цього числа.)
2. Формування уявлення про те, що не будь-яку задачу можна розв'язати кількома способами. Усна фронтальна робота над завданням
— Розв'яжіть задачу. Скількома способами це можна зробити?
На торт господиня витратила 10 яєць, а на тістечка — на 4 яйця менше. Скільки всього яєць витратила господиня на випічку?
— Перекажіть задачу. Назвіть умову. Повторіть запитання. Виділіть числові дані. Яке число є шуканим? Про що йдеться в задачі?
— Запишіть короткий запис задачі. Поясніть за коротким записом числа задачі. Яке число є шуканим? Виконайте схематичний рисунок. Чи можна виконати схематичний рисунок до цієї задачі інакше? (Ні!) Отже, цю задачу можна розв'язати лише одним способом. (Учні виділяють прості задачі на короткому записі, формулюють кожну з них, складають план розв'язування задачі, усно розв'язують задачу.)
Фізкультхвилинка
Вмостився котик на дивані.
Котик сни дивився гарні.
Та як сонце завітало,
Жаркувато котку стало.
Він потягся лінькувато,
Роззирнувся дикувато,
Задні ноги позгинав,
За вухами почесав.
Він погладив живота,
Шубка в котка золота.
Тер він очі, м'яв він вушка,
Вуса лапками пригладив.
Де ж це мишка-шкряботушка?
Він у шлунок би спровадив.
3. Удосконалення обчислювальних навичок. Вправа «Учитель». Робота в групах
— Перевірте правильність виконання обчислень.
Перевірка. Неправильні приклади: перший та останній.
|
1-ша група |
2-га група |
3-тя група |
4-та група |
|
4 + 9 = 3 |
15 - 6 = 11 |
7 + 9 = 19 |
14 - 7 = 15 |
|
9 + 3 = 12 |
14 - 7 = 7 |
15 - 7 = 8 |
6 + 5 = 11 |
|
15 - 7 = 8 |
4 + 7 = 11 |
13 - 6 = 7 |
15 - 7 = 8 |
|
14 - 7 = 5 |
7 + 9 = 19 |
4 + 9 = 3 |
4 + 8 = 2 |
4. Розвиток логічного мислення
1) Вправа «Знайди зайве».
— Знайдіть у кожному ряду зайву фігуру. Поясніть свій вибір.

2) Вправа «Істинна рівність».
— Назвіть пропущені числа, щоб одержати істинні рівності.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (завдання на індивідуальних картках за вибором учителя)
2. Підсумок уроку. Рефлексія
Вправа «Мікрофон»
— Чого навчилися на уроці?
— Яке завдання виконувалося найлегше?
— Чи спіткали труднощі на уроці?