Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 1 - Т. М. Бондар 2019

Урок 44. Додаємо і віднімаємо числа різними способами. Робота над задачами
Розділ 2. Додаємо і віднімаємо числа з переходом через десяток у межах 20

Мета: закріпити та вдосконалити знання учнів про різні способи додавання та віднімання чисел у межах 20 з переходом через десяток; удосконалювати обчислювальні навички; формувати вміння розв'язувати задачі, працювати з виразами зі змінною, креслити та порівнювати відрізки; розвивати логічне мислення, спостережливість, мовлення учнів; виховувати старанність, товариськість; формувати культуру поведінки; стимулювати бажання дотримувати правил безпечного користування комп'ютерною технікою.

Обладнання: підручник, картки для парної та групової роботи, конструктор LEGO, ілюстративний та роздавальний матеріал.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: математична, здоров'язбережувальна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

2. Усне опитування

· Як називаються числа при додаванні? при відніманні?

· Як обчислити невідомий доданок? зменшуване? від'ємник?

· Як пов'язані арифметичні дії додавання й віднімання?

· Пригадайте переставний закон додавання. Як зміниться значення суми, якщо один з доданків збільшиться на 3?

· Як зміниться значення різниці, якщо від'ємник збільшиться на 4?

· Як зміниться значення різниці, якщо зменшуване зменшиться на 6 при сталому від'ємнику?

· Як «впізнати» вираз зі змінною? Як обчислити значення виразу зі змінною при заданому значенні змінної?

· Що називають периметром фігури?

3. Каліграфічна хвилинка. Написання чисел 10 та 100

— Запишіть найменше двоцифрове число. (10.)

— Як в математиці інакше називають це число? (Десяток.)

— Полічіть десятками. Назвіть число, у якому 10 десятків. (100.)

— Дайте характеристику кожному з чисел.

4. Математичний диктант

· Запишіть число, у якому: 3 дес. 5 од., 6 дес. 1 од., 2 дес, 9 од., 7 од., 4 дес.

· Запишіть більше число: 45 і 54, 71 та 17, 50 і 5.

· Запишіть менше число: 5 дес. 6 од. та 6 дес., 8 од. та 8 дес., 1 дес. 4 од. та 4 дес. 1 од.

· Перший доданок 15, другий доданок 3. Чому дорівнює сума?

· Зменшуване 56, від'ємник — 40. Чому дорівнює різниця?

· Сума — 76, перший доданок 70. Обчисліть другий доданок.

· Зменшуване 83, різниця — 3. Чому дорівнює від'ємник?

· Різниця — 5, від'ємник — 50. Чому дорівнює зменшуване?

· Запишіть у сантиметрах: 7 дм, 1 дм 8 см, 5 дм 3 см.

· Запишіть у дециметрах: 90 см, 45 см, 19 см.

5. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні на уроці продовжимо засвоювати різні способи додавання та віднімання чисел у межах 20. А також будемо розв'язувати задачі та працювати з виразами зі змінною.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація та засвоєння різних способів додавання та віднімання чисел у межах 20

1) Перевірка домашнього завдання. (с. 46, № 2)

— Зачитайте приклади у порядку зростання відповідей. Поясніть, яким способом ви розв'язали їх.

2) Фронтальна робота.

— За схемами поясніть різні способи обчислення виразів.

3) Розв'язування прикладів різними способами. Робота в групах (за матеріалом підручника (с.47, № 1).

Групи отримують 2 приклади (по 1 на додавання та віднімання в межах 20).

Завдання: записати всі способи додавання та віднімання.

4) Самостійна робота (за варіантами). Вправа «Кольорова вежа». Самоперевірка.

1-й варіант


2-й варіант

Шифр

Завдання

Відповідь

Виконане завдання

Шифр

Завдання

Відповідь

Виконане завдання

Зелений — 5

16 - 8

8

Оранжевий

Зелений — 17

16 - 7

9

Червоний

Жовтий — 7

8 + 7

15

Блакитний

Жовтий — 13

8 + 9

17

Зелений

Оранжевий — 8

14 - 9

5

Зелений

Оранжевий — 12

14 - 8

6

Блакитний

Червоний — 11

8 + 6

14

Синій

Червоний — 9

7 + 6

13

Жовтий

Синій — 14

12 - 5

7

Жовтий

Синій — 8

12 - 4

8

Синій

Блакитний — 15

4 + 7

11

Червоний

Блакитний — 6

5 + 7

12

Оранжевий

3-й варіант


4-й варіант

Шифр

Завдання

Відповідь

Виконане завдання

Шифр

Завдання

Відповідь

Виконане завдання

Червоний — 3

13 - 6

7

Синій


Зелений — 16

12 - 5

7

Червоний

Синій — 7

9 + 5

14

Жовтий


Жовтий — 15

4 + 9

13

Оранжевий

Блакитний — 8

11 - 8

3

Червоний


Оранжевий — 13

13 - 9

4

Блакитний

Зелений — 12

8 + 4

12

Зелений


Червоний — 7

7 + 8

15

Жовтий

Жовтий — 14

14 - 6

8

Блакитний


Синій — 6

12 - 6

6

Синій

Оранжевий — 15

6 + 9

15

Оранжевий


Блакитний — 4

9 + 7

16

Зелений

2. Формування навичок розв'язування задач

1) Добирання схем та запитання до задачі. Творча робота над задачею (с. 47, № 2).

— Доберіть схему для відповіді на кожне запитання до поданої умови. (Відповідь: запитання 1 — схема А, запитання 2 — схема Б.)

— Розв'яжіть кожну задачу.

— Використовуючи умову і запитання, перетворіть подану умову на задачу з двома послідовними запитаннями. Поясніть, як слід розв'язати таку задачу. (У комп'ютерному класі займається 8 дівчаток, а хлопчиків — на 2 менше. Скільки хлопчиків займається у комп'ютерному класі? Скільки всього дітей у комп'ютерному класі?)

— Які правила безпеки потрібно дотримувати у комп'ютерному класі?

Фізкультхвилинка

Танцювальні рухи під пісню «Комп'ютер» (https://youtu.be/PaRrbFwq6LQ).

2) Добирання виразу для розв'язання задачі (с. 47, № 3).

— Виділіть числові дані. Що вони означають? Прочитайте кожний вираз.

— Що означає кожне число у записі? Про що можна дізнатися, виконавши арифметичну дію з цими числами?

— Пригадайте правила поведінки в бібліотеці.

3. Формування вміння обчислювати значення виразу зі змінною. Робота в парах

Усне виконання завдання в парах з подальшою фронтальною перевіркою.

— Обчисліть значення виразу 12 - k, якщо k = 8, k = 10, k = 6, k = 5.

4. Робота над геометричним матеріалом

1) Креслення відрізків.

— Накресліть відрізок КО завдовжки 1 дм 3 см і відрізок ВМ завдовжки 7 см. На скільки відрізок ВМ коротший, ніж відрізок КО?

2) Порівняння довжини накреслених відрізків.

5. Логічна вправа. Робота в парах

— Переставте одну паличку, щоб рівність була правильною.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Пояснення домашнього завдання (с. 47, № 1, 4)

2. Підсумок уроку. Рефлексія

Вправа «Піраміда досягнень»

— Познач на рівнях піраміди трикутником, як ти знаєш вивчений матеріал.

· Зелений — розв'язування прикладів різними способами.

· Оранжевий — уміння розв'язувати задачі.

· Синій — обчислення значення виразу зі змінною.

· Червоний — креслення відрізків та їхнє порівняння.

Всі ви добре працювали,

На уроці не дрімали,

Всі завдання розв'язали.

І скажу вам у кінці

Всі ви просто молодці!