Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 1 - Т. М. Бондар 2019

Урок 31. Обчислюємо периметр многокутника
Розділ 2. Додаємо і віднімаємо числа з переходом через десяток у межах 20

Мета: ознайомити з поняттям «периметр многокутника» як сумою довжин його сторін або як довжиною ламаної, що обмежує цей многокутник; формувати вміння обчислювати периметр многокутника, розв'язувати задачі, обчислювальні навички, уміння визначати порядок виконання дій у виразах із дужками; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики; виховувати товариськість.

Обладнання: конструктор LEGO, картки для парної роботи, набір геометричних фігур, ілюстративний та роздавальний матеріал.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: математична.

Хід уроку

1. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Наш урок математичний

І цікавий, і незвичний.

Вирушаємо у путь —

Нас цікаві справи ждуть.

2. Перевірка домашнього завдання (с. 33, № 4)

— Поясніть спосіб розв'язання прикладів.

3. Мотивація навчальної діяльності

— Ми сьогодні продовжимо подорожувати царством математики. У цій країні на нас чекає багато цікавих і дивовижних відкриттів. Будьте, будь ласка, одне до одного терплячими, доброзичливими, не забудьте взяти собою посмішку. Отже, в дорогу!

— Руки?

— На місці.

— Ноги?

— На місці!

— Лікті?

— У краю!

— Спинка?

— Пряма!

4. Усні обчислення

1) Гра «Попереднє і наступне».

2) Віршовані задачі.

• Шість грибочків на горбочку,

Стільки ж видно з-під листочка.

Відповісти хто б зумів.

Скільки разом всіх грибів? (12.)

• Петрик книги протирав,

На полиці їх складав.

Ось поклав він дев'ять книг,

Потім ще чотири.

Довго думав і гадав,

Скільки всіх книжок поклав? (13.)

5. Каліграфічна хвилинка. Написання чисел 12 і 13

— Напишіть каліграфічно числа, що були відповідями віршованих задач.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація знань про геометричні фігури

1) Робота над загадками про геометричні фігури.

— Нумо згадаємо, які фігури населяють цю країну.

• Айболить уколи ставив,

Брат закапав клеєм стіл.

А кота, що спав, щосили

Дуже зла оса вкусила.

Так на тлі із пустоти

Всі залишили сліди.

— Які сліди залишили оса, клей, укол? (Точка.)

• Частина прямої, обмежена з двох сторін точками. (Відрізок.)

• Кінця і краю в ній нема.

Що за лінія? ... (Пряма).

• Про цю фігуру розноситься звістка:

Має початок й не має кінця? (Промінь.)

• Він давно знайомий мій,

Кожен кут у нім прямий.

Всі чотири сторони

Однієї довжини. (Квадрат.)

• Олівці Петрусь узяв,

Швидко щось намалював.

Хоч крути, а хоч верти,

Має тільки три кути. (Трикутник.)

• Жодного кута не маю я,

І на блюдце схоже я,

На тарілку і на кришку,

На кільце, на колесо.

Що ж я таке? (Коло.)

• На квадрат я дуже схожий.

Маю теж чотири сторони.

Тільки дві з них протилежні —

Однакової довжини.

А сусідні — різні. (Прямокутник.)

2) Замкнена і незамкнена ламані лінії.

— Як називаються ці геометричні фігури?

— Як обчислити довжину ламаної? (Виміряти всі ланки і додати їхні довжини.)

Фізкультхвилинка

Зупинимо навчання час.

Фізкультпауза у нас.

Руки, наче крила в птаха,

Що летить й не знає страху.

Вгору — вниз їх підіймаю

І доверху підлітаю.

А тепер — метелик я,

Рух дає мені життя.

До плечей згорну я руки,

Колові зроблю я рухи.

А голівкою покрутим —

Небезпек не має бути.

Якщо ж поруч небезпека, —

Геть втікаємо далеко.

2. Актуалізація понять про многокутник

— Розгляньте малюнок. Які фігури на ньому намальовано?

— На цьому малюнку намальовано прямокутник, квадрат, чотирикутник і трикутник.

— Як можна всі ці фігури назвати одним словом? (Многокутники.) Усі вони — замкнені ламані лінії.

3. Формування вмінь вимірювати многокутник

— Накресліть довжину маршруту «Школа — дім — стадіон — школа».

— Зазначте можливі напрямки від дому.

— За допомогою якої фігури накреслили маршрут руху? (Замкненої ламаної, трикутника.)

— Як обчислити довжину маршруту? (Скласти по черзі довжину всіх відрізків шляху.) Довжину нашого шляху представимо у вигляді лінії, що складається з трьох відрізків.

4. Ознайомлення з поняттям «периметр». Формування вмінь його вимірювати. Створення проблемної ситуації. Групова робота

Кожній парі вчитель роздає геометричну фігуру. Потрібно обчислити довжину вашої фігури, записавши вираз на аркуші.

Перевірка: учні показують фігуру та читають утворені вирази (наприклад, 4 см + 3 см + 5 см = 12 см).

— Яку арифметичну дію використовували? (Додавання.) Як називається результат додавання? (Сума.)

Додавши довжини всіх сторін многокутника, обчислюємо ПЕРИМЕТР.

Довідка для вчителя

Звернімо увагу на досить поширену термінологічну помилку, якої припускаються не тільки діти, але й дорослі. Часто ми чуємо, як кажуть: «Пройшовши по периметру двору...» або: «По всьому периметру ділянки посадили кущі смородини». Навіть учителі іноді пропонують учням «показати» указкою периметр трикутника, «розфарбувати» периметр квадрата кольоровим олівцем. Але периметр — це величина; по ній не можна пройти, щось на ній посадити або показати указкою. Периметр можна лише обчислити, додаючи довжини всіх сторін многокутника.

— Отже, ми зробили математичне відкриття. Математики — народ точний, вирішили слово периметр позначати однією буквою — Р. Як ви вважаєте, людям яких професій потрібно знання периметра? (Будівельнику і т. ін.)

5. Первинне закріплення

1) Практична робота за підручником (с. 34, № 1).

2) Обчислення периметра прямокутника.

— Обчисліть значення периметра прямокутника. Скільки сторін у прямокутника? (4.) Отже, будемо виміряти довжину чотирьох сторін — P = a + b + c + d.

6. Формування вмінь розв'язувати задачі

1) Фронтальна робота (с. 34, № 2).

— Скільки сторін у трикутника? (3.) Яка довжина першої сторони? (5 см.) А другої сторони? (4 см.) А третьої сторони? (3 см.) Що є шуканим у задачі? (Периметр.) Що таке периметр? (Сума довжини всіх сторін (P = a + b + c).) Обчисліть його.

2) Обчислення периметра геометричних фігур. Робота в парах.

Учні отримують геометричну фігуру-многокутник. Вимірюють довжини сторін та обчислюють периметр фігури.

7. Логічна задача

— Чи можуть будь-які чотири точки бути вершинами многокутника?

8. Формування обчислювальних навичок віднімання на підставі взаємозв'язку додавання й віднімання чисел у межах 20 з переходом через розряд (на основі підручника, с. 34, № 3). Робота з конструктором LEGO. Робота в групах

— Допоможіть кулькам правильно приземлитися. Обчисліть вирази та з'єднайте кульку з відповідним числом.

— Згадайте, як потрібно міркувати під час обчислення виразів у межах 20 з переходом через розряд. Наприклад, 12 - 6: зменшуване 12 подаємо у вигляді суми зручних доданків 6 і 6. Якщо від суми 6 і 6 відняти один доданок 6, то залишиться інший доданок 6. Доводимо 6 + 6 = 12, ми одержали зменшуване.

Перевірка. Вправа «Кольорова вежа»

— Побудуйте з цеглинок LEGO вежу.

Шифр

8

6

5

8

7

8

синій

блакитний

зелений

оранжевий

жовтий

червоний

Виконана робота (знизу вверх)

7

Жовтий

5

Зелений

8

Синій

8

Синій

5

Зелений

8

Синій

9. Формування вміння визначати порядок виконання дій у виразах з дужками

5 + (7 - 6) + 11 = 17

45 - (12 - 8) + (5 + 6) = 52

Порядок дій:


1) 7 - 6 = 1

1) 12 - 8 = 4

2) 5 + 1 = 6

2) 5 + 6 = 11

3) 6 + 11 = 17

3) 45 - 4 = 41

4) 41 + 11 = 52

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Пояснення домашнього завдання (с. 34, № 3)

2. Підсумок уроку. Рефлексія

— Оцініть себе за допомогою смайликів.

· Усе було зрозумілим. Урок сподобався.

· Не зрозумів, як обчислювати периметр. Не сподобався урок.

· Не все було зрозумілим на уроці.

— Що нового дізналися на уроці?

— Чи можливо обчислити периметр овала?