Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 1 - Т. М. Бондар 2019

Урок 27. Використовуємо переставний закон додавання при додаванні одноцифрових чисел з переходом через десяток
Розділ 2. Додаємо і віднімаємо числа з переходом через десяток у межах 20

Мета: актуалізувати знання переставного закону додавання, уміння додавати до меншого числа більше в межах 10; іперенести цей спосіб міркування на випадки додавання більшого числа до меншого з переходом через розряд; учити додавати більше число до меншого на підставі переставного закону додавання; формувати вміння розв'язувати задачі; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики.

Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал, конструктор LEGO.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: математична.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Пролунав уже дзвінок,

Починається урок.

Приготуйте без мороки

Все, що треба до уроку.

Книжку, зошит, ручку, олівці.

Приготувались?

Молодці!

Все у нас уже на місці,

Залишилось тільки сісти!

Сядьте, дітки, всі гарненько,

Руки покладіть рівненько.

Голову вище підніміть,

Плечі свої розведіть.

Всі на мене подивіться,

І приємно посміхніться!

2. Перевірка домашнього завдання (с. 29, № 5). Робота з конструктором LEGO. Вправа «Кольорова вежа».

— Складіть кольорову вежу за відповідями прикладів.

Шифр

Зелений

Синій

Блакитний

Оранжевий

Червоний

Жовтий

14

12

10

7

5

4

Виконана робота (знизу вверх)

5

Червоний

14

Зелений

4

Жовтий

12

Синій

7

Оранжевий

— Поясніть спосіб розв'язання прикладів.

3. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні урок математики ми проведемо разом з Машою та Ведмедем. Навчимо Машу використовувати переставний закон додавання при додаванні одноцифрових чисел з переходом через десяток.

4. Усні обчислення

— Щоранку Маша біжить до Ведмедика в гості. Нумо разом з нею пройдемо цією лісовою стежкою.

5. Каліграфічна хвилинка. Написання цифри 3 і числа 33

— Яку кількість яблук показує Маша? (3.) Якщо біля числа 3 дописати ще 3, яке число отримаємо? (33.) Напишімо правильно й гарно цифру 3 і число 33.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Уточнення знань про переставний закон додавання

— Ведмідь вирішив зварити варення. Поки вони йшли стежкою, він розповідав Маші одну цікаву історію.

— Справа була узимку. Зайчик та Лисичка вирішили залити ковзанку. Зайчик приніс 4 відра води, а Лисичка — 3. Вирішили вони порахувати, скільки відер принесли. Заєць поміркував і склав вираз: 4 + 3, Лисичка подумала й склала свій вираз: 3 + 4. Між ними точилася суперечка. Хто має рацію? Чи суттєво, в якому порядку додавати?

Немає значення для нас,

Як числа додавати.

Чи три плюс чотири,

Чи чотири плюс три —

Сім будем у сумі мати!

— Отже, робимо висновок, що числа можна додавати в будь-якому порядку. При додаванні числа можна переставляти. Під час додавання чисел застосовують переставний закон додавання.

2. Формування вмінь застосовувати переставний закон додавання в обчисленнях у межах 10 (на основі підручника, с. 30, № 1)

— У садку Ведмідь зірвав 2 груші, а потім ще 6. Скільки груш у Ведмедя? Чи зручно до 2 додати 6? (Ні, зручно до 6 + 2.)

2 + 6 = 6 + 2 = 8

— Який закон додавання ми застосували при цьому? (Переставний.) Пригадаємо його. (Від перестановки доданків сума не змінюється.)

— Маша погодилась йому допомогти. У садку вона спочатку зірвала 3 яблука, а потім — 6. Скільки всього яблук у Маші? Що ви робили? (До 3 додали 6.) Як слід зручніше було виконати дію додавання? (Поміняти місцями доданки.)

3 + 6 = 6 + 3 = 9

Фізкультхвилинка

3. Формування вміння виконувати додавання з переходом через десяток на підставі переставного закону додавання (на основі підручника, с. 30, № 2)

— Нумо обчислимо, скільки всього фруктів назбирали Маша і Ведмідь. У нас додавання з переходом через десяток. Пригадаймо, як ми його виконуємо.

— Потім вони назбирали інших фруктів. Порахуйте, скільки зібрали апельсинів, слив, вишень, малини, полуниці.

4. Формування обчислювальних навичок (на основі підручника, с. 30, № 3)

— Поки Маша з Ведмедем займалися своїми справами, Заєць теж вирішив наварити варення з моркви. На морквинках написано приклади. Обчисліть їх, коментуючи свої дії.

5. Формування вмінь розв'язувати задачі (с. 30, № 4)

1) Робота над задачею.

— Поки варилося варення, Маша почала розв'язувати задачу.

— Хто збирав гриби? (Мама, син і тато.) Скільки грибів знайшла мама? (5.) Скільки грибів знайшов син? (6.) Що запитується в задачі? Що достатньо знати, аби відповісти на запитання задачі? (Скільки разом знайшли мама і син.) Запишіть короткий запис задачі та опорну схему. Розв'яжіть задачу.

2) Творча робота над задачею.

— Змініть умову задачі так, щоб у ній потрібно було обчислити суму двох доданків.

— Погляньте на стислий запис і опорну схему цієї самої задачі, але зміненої. Кого не має в умові задачі? (Тата.) Що позначає дужка і знак запитання? (Скільки всього назбирали мама і син.)

— Порівняйте розв'язання обох задач. Чи однакові вони? Чи однакові відповіді?

6. Графічний диктант. Малювання ведмедя

— Маша — майстриня на всі руки. Нумо разом з дівчинкою намалюємо портрет Ведмедя!

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Пояснення домашнього завдання (с. 30, № 3)

2. Підсумок уроку. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

· На уроці я дізнався(лася)...

· Ці знання я використаю...

· Я легко виконав(ла) завдання...

· Мені було складно виконати...